- Október 23-a
- Október végén a műszaki egyetemen gyűlést tartottak, követelések 16 pontban
- Október 23-án délutánra tüntetést szerveztek az egyetemisták, sokan csatlakoztak hozzájuk
- Zászlókból kivágták a Rákosi-címert, amely a forradalom jelképe lett
- Nagy Imre beszéde: változásokat ígért (már kevés)
- Ledöntötték Sztálin szobrát, Rádió székházát elfoglalják (első lövések ÁVH-tól)
- Éjjel szovjet tankok jöttek a városba, a pestiek felvették a harcot (Molotov-koktéllal)
- A forradalom eseményei képekben VIDEÓ
- A forradalom győzelme
- Nagy Imrét kinevezték miniszterelnöknek
- Október 25-én tüntetés a parlament előtt: lövetnek a tömegre (100 áldozat)
- Október 28: Nagy Imre bejelenti a függetlenséget, a szovjet csapatok kivonulását, szabad választásokat, többpártrendszert
- MDP helyett megalakult az MSZMP, elnök Kádár János lett (Moszkvában tárgyal a forradalom leveréséről)
- A forradalom VIDEÓ 01
- A forradalom VIDEÓ 02
- A forradalom VIDEÓ 03
- A forradalom leverése
- November 4-én szovjet támadás Budapesten (harcok még egy hétig)
- Archív fényképek az 1956-os szabadságharcról VIDEÓ
- Új kormány, elnök Kádár János lett
- A forradalom eredménye: sztálinizmust nem lehetett visszaállítani, hősök lettünk
- A forradalom a “pesti srácok” szemével: A Nap utcai fiúk VIDEÓ
Játék az 1956-os forradalomról
Éld át Te is a forradalom izgalmait, találkozz történelmi személyiségekkel, és ismerd meg a forradalom “hétköznapjainak” hihetetlen izgalmas világát!
A játékhoz kattints IDE!
Továbbolvasásra:
1956 novemberének elején az újonnan megalakult Magyar Szocialista Munkáspárt vezetősége nyilatkozatokban szólította meg vélt támogatóit. A bevonuló szovjet tankok árnyékában azonban ezek hangvétele fokozatosan változott…
Akiket kitüntettek a forradalom leveréséért
Listát tett közzé az Október 23. Bizottság Alapítvány Budapesten az 1956-os forradalom és szabadságharc leveréséért kitüntetettekről azzal a céllal, hogy a közvélemény értesüljön, kik az érintettek; a dokumentum több mint kétezer nevet tartalmaz…
Népszerű a lyukas zászlóról készített dokumentumfilm
Az 1956-os magyar szabadságharcnak az az “erős üzenete”, hogy a világ országai a mai általános bizonytalanságérzés közepette csak az ideológiai, vallási, politikai, kulturális, sőt gazdasági különbségeiket félretéve, egymással összefogva érhetnek el olyan nagy változást, amely egy mindenki számára élhetőbb világhoz vezet – írta a PR Newswire amerikai hírszolgálat Kaliforniából…
Az 1956-os forradalom bukása nem volt törvényszerű
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc bukása nem volt törvényszerű – véli David Lovenheim volt amerikai kongresszusi tisztségviselő…
Az 1956. október 23-án kitört magyar forradalom és szabadságharc az első percektől fogva megkezdte a gyűlölt szovjet és kommunista jelképek megsemmisítését…
A forradalom fotósától vásárolt az MTI
Erich Lessing osztrák fotográfustól huszonöt, általa 1956-ban Magyarországon készített felvételt vásárolt a Magyar Távirati Iroda…
Papp László harmadszor nyert olimpiát 1956. novemberében
1956. november 22-én kezdődött a nyári olimpia Melbourne-ben. Már-már az ókori olimpiák hangulatát idézte, legalábbis a játékok időtartamát illetően…
Rendhagyó kalauz 1956 Budapestjéről
Bob Dent, Budapesten élő angol szerző egy fővárosi időutazás keretében meséli el az 1956-os forradalom történetét és rajzolja fel a szabadságharc mentális térképére az emlékezet helyeit…
Játék készült az 1956-os forradalomról
A Lauer Learning megbízásából tavaly 705 középiskolás és frissen érettségizett körében elvégzett kutatásból kiderült, a fiatalok 1956-os forradalommal kapcsolatos ismeretei nemcsak hiányosak, de a történtekről igen nagy a tudatlanság. A szervezet a tisztánlátást játékos formában szeretné segíteni, ehhez az oktatásban is jól alkalmazható számítógépes programot készített diákoknak, sőt a tanáraiknak is. A világhálóra 2006 szeptemberében felkerülő játék demo változata már elkészült és szabadon letölthető…