hazánk német megszállása és a nyilas uralom


  • A német megszállás következményei
    • Szovjet csapatok előretörése miatt egyre fontosabb volt Mo. „biztosítása” a németeknek
    • Hitler tudott a kiugrási tervekről, h ezt megvalósíthassa, „tárgyalni” hívta Horthyt (nem legyen útban)
    • Hitler kész tények elé állította a kormányzót, az nem tehetett semmit
    • Németek sokakat letartóztattak, többen rejtőzködnek (Bethlen, Kállay)
    • Megszállás miatt rendszeres bombatámadások
    • A kormányzó szinte összeroppant, nagy a stressz (idős)
    • Zsidók külföldre deportálását megakadályozza, gettók létesítését nem tudja
  • A kudarcba fulladt kiugrás
    • Románia átállt, szovjetek elérték a magyar határt: Horthy titkos delegációt küld, megvolt az előzetes fegyverszünet és a parancs is az átállásra (németek tudomást szereznek róla)
    • „Megoldás”: puccsal eltávolítják Horthyt, helyére Szálasit (zsarolással érik el, H. fiát elrabolják), de előtte beolvassák a kiáltványát
    • Horthy „önként” lemond, vége a Horthy-korszaknak
  • Nyilas rémuralom
    • Szálasi lett a „nemzetvezető” (~Führer)
    • Háborút a végsőkig akarja folyatni, minden férfit a frontra akar küldeni
    • Zsidók deportálásának megkezdése (megmentésüket sokan segítették: diplomaták, magánemberek, katolikus egyház, stb.)
  • A háború vége Mo.-n

Továbbolvasásra:

Németbarátság miatt fulladt kudarcba a kiugrási kísérlet

1944. október 15-én jelentette be Horthy Miklós kormányzó proklamációjában a fegyverszünetet és próbált meg “kiugrani” a második világháborúból. A rosszul előkészített kísérlet azonban kudarcba fulladt, Horthyt lemondatták, és megkezdődött a nyilasok uralma…

A hintapolitika mítosza nyomában

Mennyire tekinthető valósnak, és mennyiben csak történészi képzelgésnek a Kállay Miklós miniszterelnökségéről az elmúlt évtizedekben kialakított kép? Többek közt ez is kiderül Joó András elemzéséből, aki az 1942-44 közötti magyar külpolitika lehetőségeit mutatta be nemrég megjelent könyvében…

A hintapolitikus: Kállay Miklós politikai pályája

1967. január 14-én halt meg New Yorkban Kállay Miklós egykori miniszterelnök, aki angolbarát politikusként a II. világháború idején két éven át állt a kormány élén…

Egy nyilas képviselő hihetetlen kalandjai a Szovjetúnióban

A két világháború közötti Magyarország politikai és társadalmi köreiben jól ismert szélsőjobboldali érzelmű politikus, Rátz Kálmán 1941-ben a Szovjetunióba utazott – tudhatjuk meg Seres Attila és Renfer Ágnes cikkéből, amely a férfi útjának egyes részleteit megörökítő forrásokat mutatta be az ArchívNeten…

Nyilas puccsot hozott 1944 októbere

64 évvel ezelőtt, 1944. október 15-én Magyarország kísérletet tett a második világháborúból való kiugrásra. A jelenlévő német hadsereg, és a velük szimpatizáló magyar tisztikar azonban meghiúsította a háborús átállást, és teret nyitott a nyilasok gátlástalan tombolása előtt…

Egyetemről a frontra

1944 őszén 2000 műszaki egyetemista kapott SAS-behívót a nyilasoktól; ennek kapcsán mutatjuk be a fiatalok Odüsszeiáját legújabb adásunkban, majd egy sokáig elveszettnek hitt képregényt lapozunk fel…

Reflektor a sötétbe

Szálasi Ferencet, miután 1935-ben nyugállományba helyeztette magát, politikai ellenfelei többször is dilettáns kalandornak, vallási hóbortban szenvedőnek vagy egyszerűen tébolyodottnak nevezték – írta Karsai László a Beszélő 2008/3. és 2008/4. számában Szálasi nemrég publikált, 1943 őszétől 1944 nyaráig kelt bejegyzéseit tartalmazó naplójáról…

Halálkanyar: 1944. március 19.

Az erőviszonyokat érzékletesen szemlélteti egy korabeli német diplomáciai adoma is. E szerint egy német politikus aziránt tudakozódott a Wehrmacht egyik tábornokától: `Mennyi időbe telik Magyarország megszállása?` `24 órába.` `És ha a magyarok ellenállnak?` `Akkor 12 óra elegendő, mert elmaradnak az üdvözlőbeszédek.`…

Feltárták Szálasi bunkerét

Kőszegen megtalálták a Szálasi-bunker eddig feltáratlan termének bejáratát. A bunkert a nagyközönség számára is látogathatóvá teszik, hasonlóan Hitler bajorországi Sasfészkéhez…

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s