Mark Wilson brit fotós az elmúlt néhány évet azzal töltötte, hogy elhagyatott második világháborús épületek után kutatva végigjárta Észak- és Nyugat-Európát. Az eredmény: egy lenyűgöző fotósorozat a hátborzongató épületekről. Wilson a nagy-britanniai háborús erődítmények mellett a németek által felhúzott, a kontinens nyugati partvidékén, a spanyol-francia határtól Norvégia északi csücskéig húzódó gigantikus erődítményrendszer, az Atlanti-fal részeként épített jellegzetes tengerparti betonépítményeket is lefotózta.
További érdekességek:
Hitler 1942-ben azután kezdte meg az Atlanti fal megépítését, hogy belátta, Angliát képtelen térdre kényszeríteni. A náci Németország a szövetségesek inváziójától tartva nem egészen két év alatt tízezer betonbunkert épített fel Franciaország, Belgium és Hollandia tengerpartján, majd a következő évben újabb négyezerrel bővítette az erődítményláncot északon, a norvég partvidéken. A bunkerekben egyidejűleg mintegy 300 ezer katona állomásozhatott.
A kivitelezéssel a koncentrációs táborok építésében való közreműködéséről hírhedtté vált német Todt céget bízták meg, amely a fizetett alkalmazottakon kívül internálótáborokból odahurcolt embereket és hadifoglyokat is dolgoztatott. Az erődítményrendszer kialakításához szükséges hatalmas földmunkáknál a német hadvezetésnek semmi sem volt drága, szétrombolták a partépítő dűnesorokat, a part menti házsorokat, utcákat szüntettek meg, üdülőket, szállodákat romboltak le, néhol egész faluközösségeket telepítettek át, több ezer embert költöztetve el lakhelyéről.
A fényképész munkája során összesen 37 ezer kilométert tett meg, és 143 helyszínt látogatott meg. A Wilson által lefotózott épületeket a természet azóta visszahódította. Mint látható lesz, van olyan épület is, amelyen már szinte teljesen ellepett a tenger.