A Huata Prieca nevű, Peru tengerparti részén lévő régészeti lelőhelyen kiásott textildarab közel két évezreddel korábbi, mint az az idáig legősibbnek tekintett egyiptomi szövet, amelyen szintén kék festék nyomait találták. Az amerikai bennszülött kékfestés tehát bőven beelőzött.

Az egykor rituális célokra használt perui helyszínen talált textil kora önmagában is jelentős, egyedivé azonban igazán a festés teszi a leletet. A textildarab eredeti színe egy ideig nem is derült ki, mert az azt körülfogó kormos rétegek miatt az teljesen feketének látszott, de az óvatos tisztítás és az elegyet alkotó komponensek elválasztására alkalmas folyékony kromatográfiai eljárásnak köszönhetően kiderült, hogy a kutatók a világ első (mármint abban a szokásos régészeti értelemben első, hogy azok közül, amelyet sikerült megtalálni és azonosítani) indigófestését tartják a kezükben.
Ez a perui indigó valóban indigócserjéből készült – szemben a kicsit megtévesztően szintén indigónak nevezett ókori egyiptomi festékkel, amely valójában nem növényi alapú volt, hanem egy tengeri csigából nyerték ki a festékanyagot. (A mai kék farmereket egyébként szintetikus festékkel színezik.)
Forrás: index.hu/tudomany